ماه مبارک رمضان در روسیه


روسیه با ۱۷٬۰۷۵٬۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری این کشور دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا است. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در غرب و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است.
روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ۱۴ کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.
بر اساس آمار سال 1387 روسیه با حدود ۱۴۲ میلیون نفر، نهمین جمعیت جهان را دارد. بیش از 20 میلیون نفر از این جمعیت را مسلمانان تشکیل می‏دهند و از این بیست میلیون حدود سه میلیون نفر را شیعیان.
اختلاف ساعت در منطقه مسکو با شرقی‎ترین نقطه روسیه در شبه‎جزیره چوکچی و شبه‎جزیره ساخالین 9 ساعت است.
اسلام از طریق فتوحات اسلامی به روسیه راه پیدا نکرد؛ بلکه از راه گسترش معاملات تجاری مسلمانان با ساکنان آن مناطق گسترش یافت. اسلام قبل از ورود به روسیه، از طریق فتوحات به کشورهای نزدیک روسیه رفته بود؛ سپس مسلمانان این مناطق بودند که دین مبین اسلام را به روسیه نیز تسری دادند.
آنچه می‏خوانید مختصری از آداب و رسوم مردم مسلمان روسیه در ماه مبارک رمضان است.

استقبال

مسلمانان روسیه از فرصت ماه مبارک رمضان برای تثبیت عقاید دینی خود کمال بهره را می‌برند و آن را زمانی برای تنفیذ شعائر اسلامی در قلوب مسلمانان روسی می‌دانند.


ورود اسلام به روسیه

اسلام از طریق فتوحات اسلامی به روسیه راه پیدا نکرد؛ بلکه از راه گسترش معاملات تجاری مسلمانان با ساکنان آن مناطق گسترش یافت. اسلام قبل از ورود به روسیه، از طریق فتوحات به کشورهای نزدیک روسیه رفته بود؛ سپس مسلمانان این مناطق بودند که دین مبین اسلام را به روسیه نیز تسری دادند.


فرصتی برای تقویت باورها

در روسیه اقوام بسیاری هستند که خود را به اسلام منتسب می‌کنند. مانند چچنی‌ها و یا اقوام ساکن داغستان. بنابراین این ماه مبارک فرصت مغتنمی است تا آن دسته از مسلمانانی که از اسلام تنها نام آن را با خود حمل می‌کنند، به تقویت باورها و شعائر دینی خود پرداخته، به طریقه صحیح اسلامی برگردند.


مساجد

مسلمانان روسیه منطقه علاقه زیادی به برگزاری نماز جماعت در مساجد دارند. از سویی نیز چند مسجد اصلی و جامع در روسیه وجود دارد که اقدام به برگزاری فرائت و ختم قرآن کریم در ماه مبارک می‌کنند که با استقبال بسیار خوبی مواجه می‌شوند. به طور کلی آنها سی روز رمضان را مانند اعیاد و جشن‌های اسلامی گرامی می‌دارند.


افطار

افطاری دادن هم از محبوب‌ترین شعائر اسلامی در رمضان‌های روسیه است. جالب است بدانید که ایام رمضان برای غیرمسلمانان روس نیز جالب توجه است. آنها ماه رمضان را از برگزاری مراسم افطار جمعی مسلمانان در شهرهای روسیه می‌شناسند.

یکی از فرهنگ‌های زیبایی که در ایام رمضان در روسیه وجود دارد، ‌سخنرانی کوتاه و مفید یک روحانی برای میهمانان در سفره افطار و در هنگام تناول غذاست که معمولا از نکات ضروری و کاربردی برای جوانان با استناد به آیات قرآن اقامه می‌شود. این رسم شبیه آن چیزی است که در مصر به آن "موائد الرحمن"(سفره‌های رحمانی) گفته می‌شود.


تأثیرات دیگران

از آنجا که مسلمانان روسیه در جوامع غیراسلامی زندگی می‌کنند، این کاملا طبیعی است که برخی آداب و رسوم آنها برگرفته و تقلید از غیرمسلمانان به‌خصوص مسیحیان ارتدوکس باشد. با این حال آنها به مسلمان بودن خود افتخار کرده و آن را از کسی پنهان نمی‌کنند.

همچنین در ایام رمضان در روسیه،‌ غیرمسلمانان نیز به آداب و رسوم مسلمانان احترام زیادی می‌گذارند؛ ‌به طور مثال در این ماه بسیاری از برنامه‌های غیراخلاقی تلویزیون موفتاً پخش نمی‌شوند؛ یا مراکز توزیع مشروبات الکلی در روز فعالیت زیادی ندارند و شب‌ها مغازه‌های خود را باز می‌کنند.

منبع: پایگاه خبری ابنا